Edvard Munchs 150-årsdag i 2013 blev fejret i Norge og rundt om i verden. I Danmark bidrog kunstmuseet ARoS til fejringen med udstillingen ’EDVARD MUNCH - Angst/Anxiety’, der omfattede flere af den norske verdenskunstners hovedværker indenfor maleri og grafik, såsom malerierne Aften på Karl Johan, Kvinnen i tre stadier og Melankoli og Sjalusi.
Det var første gang, at den verdensberømte samling af Munch-værker fra Rasmus Meyers Samling i Bergen, som er den betydeligste Munch-samling ved siden af Munch Museet og Nasjonalmuseet i Oslo, blev vist uden for Norge. Andre af udstillingens værker havde ARoS lånt fra privatsamleren Pål Gundersen og Statens Museum for Kunst i København.
Med udstillingen ’EDVARD MUNCH – Angst/Anxiety’ ønskede ARoS at vise, hvordan begrebet angst har været en drivkraft gennem Munchs liv og kunst i hans skildringer af det moderne, fremmedgjort menneskeliv.